Prawidłowa izolacja termiczna poddasza zapobiega powstawaniu zawilgoceń i przegrzewaniu poddasza latem oraz umożliwia ograniczenie wydatków na ogrzewanie zimą. Warto dowiedzieć się, jakie materiały izolacyjne są najbardziej wydajne i jak je montować.
Dlaczego termomodernizacja jest ważna?
Termomodernizacja pozwala na wymierne oszczędności. Znaczne obniżenie rachunków za ogrzewanie jest szczególne istotne w momencie podwyżek cen energii. Poprawa efektywności energetycznej budynku niesie także zysk dla środowiska. Domy jednorodzinne, które posiadają słabą izolację, ogrzewane paliwami niskiej jakości są głównym źródłem smogu. Redukcja emisji dwutlenku węgla i szkodliwych substancji przekłada się na lepszą jakość powietrza. Planując termomodernizację domu, możesz skorzystać z dofinansowania w ramach programu „Czyste powietrze” czy premii termomodernizacyjnej. Więcej na temat dostępnych dofinansowań przeczytasz w tym artykule [link do tekstu o dofinansowaniach].
Ocieplanie poddasza wełną mineralną – kontrola temperatury w domu
Znaczące ubytki ciepła w zimie wywołane nieszczelną (niedokładnie ułożoną) lub zbyt małą warstwą izolacyjną powodują nie tylko dyskomfort wynikający ze zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach, ale również bardzo wysokie koszty ogrzewania. Latem natomiast nieprawidłowo ocieplony dach skośny potrafi nagrzać pomieszczenia na poddaszu nawet do +40°C! Przebywanie tam może więc przypominać wizytę w saunie. Szybkie i tanie ochłodzenie takiego pomieszczenia jest właściwie niemożliwe. Aby uchronić się przed dodatkowymi wydatkami i zapewnić sobie optymalne warunki mieszkaniowe, warto zainwestować w odpowiedni materiał izolacyjny. Poddasze użytkowe powinno zostać docieplone wełną mineralną z włókien szklanych, ułożoną zawsze w dwóch warstwach (między i pod krokwiami) w celu eliminacji mostków termicznych.
Czy warto docieplić poddasze?
Właściwie dobrana izolacja termiczna poddasza sprawia, że w lecie temperatury nie będą wysokie. W przeciwnym razie na poddaszu w słoneczny dzień nie dałoby się wytrzymać. Nie chodzi więc tylko o to, aby było ciepło zimą, ale też chłodno w upalny czas. Biorąc pod uwagę fakt, że z pomocą climowool i naszych materiałów koszt ocieplenia poddasza wełną mineralną nie jest wysoki, taka inwestycja jest opłacalna. Docieplenie poddasza zapewnia więc znaczną redukcję kosztów ogrzewania domu oraz wprowadza zrównoważony, zgodny z normą poziom eksploatacji energii cieplnej.
Jaka wełna mineralna do docieplenia poddasza?
Zastosowana kombinacja produktów musi spełniać aktualne normy. Pierwszą warstwą do docieplania może być mineralna wełna szklana climowool DF33 lub DF35 o grubości odpowiadającej wysokości krokwi pomniejszonej o 3 cm na szczelinę wentylacyjną (w przypadku pełnego deskowania). Według projektów będzie to najczęściej grubość 150 mm. Z kolei do izolacji drugiej warstwy można zastosować wełnę climowool DF33 lub DF35 o grubości 150 mm. Wskazane produkty są gwarancją najbardziej satysfakcjonujących rezultatów – zamontowana izolacja pozwala zaoszczędzić 3000 kWh w ciągu roku! Omówiona propozycja stanowi przykład rozwiązania, jednak należy pamiętać, że wybór produktów należy każdorazowo dopasować do konkretnych warunków. Skorzystaj z kalkulatora Climowool i dobierz produkty odpowiednie do ocieplenia Twojego poddasza. Kalkulator