Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

Jak przygotować się do izolacji poddasza?

Climowool | Producent izolacji z wełny szklanej

Dobra izolacja dachu, poddasza i stropu to właściwie najważniejsza izolacja w całym domu. Źle ocieplony dach oznacza straty  ciepła na poziomie  o 25%. Zastanawiając sie nad wyborem rodzaju materiału termoizolacyjnego pamiętaj, że Wełna mineralna  jest najlepszym wyborem do izolacji termicznej drewnianej konstrukcji poddasza. Bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej (lambda wełny KF32

= 0,032) idą w parze z najwyższą klasą reakcji na ogień A1 (materiał budowlany w najwyższej klasie A1 nie wytwarza płomienia, nie dymi, nie kapie, nie wytwarza trujących gazów, które powstają podczas spalania pian i styropianów.  Wełna mineralna jest również dodatkowym izolatorem  akustycznym izolowanej przegrody.  Myśląc o grubości izolacji wiedz, że zasada jest prosta – grubsza wełna to mniejsze straty ciepła i niższe rachunki. Zalecana grubość wełny mineralnej do izolacji dachu to ok. 25-35 cm. Podczas izolacji poddasza powinieneś  położyć wełnę w dwóch warstwach. My proponujemy  np 2 x po 15 cm wełny DF33 lub DF35. Pierwsza pomiędzy krokwiami oraz druga w poprzek krokwi przykrywając i eliminując w ten sposób mostek termiczny jakim jest sama krokiew .

Jaką grubość wełny mineralnej wybrać?

Parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze wełny mineralnej do ocieplenia domu, jest dużo. Przedstawiamy kilka praktycznych wskazówek – jakie są jej grubości, jaka jest odpowiednia wełna mineralna na dach – grubość izolacji poddasza i dachu – a jaka na podłogę.

Wełna mineralna 5 cm

Maty wełny szklanej o grubości 5 cm stosowane są do izolacji termicznej powierzchni poddasza pomiędzy krokwiami. Wełna mineralna 5 cm jest na tyle elastyczna, że pozwala na bardzo dobre ocieplenie powierzchni o niestandardowych kształtach. W ocieplaniu wełną ważne jest to, aby szczelnie wypełnić całą powierzchnię, nie tworząc dziur. Wełna mineralna o grubości 5 cm idealnie sprawdza się jako wypełniacz do wszystkich powierzchni.

Wełna mineralna 10 cm

Wełna o grubości 10 cm to dobry materiał izolacyjny do podłóg, poddaszy, dachów skośnych, stropów i ścian działowych o konstrukcji szkieletowej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ułożenia grubszej izolacji. W przypadku ocieplenia sufitu podwieszanego wełną mineralną grubość znacznie zmniejsza powierzchnię użytkową pomieszczenia. W niskim budownictwie należy znaleźć kompromis – wełna mineralna 10 cm warstwy izolacyjnej zapobiegnie ubytkom ciepła, a jednocześnie nie zabierze zbyt dużo przestrzeni.

Wełna mineralna 15 cm

Ta grubość świetnie się sprawdzi w przypadku ocieplenia poddasza wełną mineralną i dobrze wypełni przestrzenie pomiędzy krokwiami. Na to należy położyć drugą warstwę wełny mineralnej – grubość ocieplenia całkowitego powinna wynosić 30 cm, zatem najlepsze na poddaszu będzie połączenie dwóch mat o grubości 15 cm. W przypadku poddaszy użytkowych często nie można sobie pozwolić na grubą izolację wewnątrz pomieszczenia. Wtedy można położyć wełnę mineralną na dach. Grubość 20 cm nie będzie w tym momencie żadną przeszkodą. Wełnę mineralną można położyć bezpośrednio pod papę, membranę PVC i EPDM.

Wełna mineralna 20 cm

Grubsze wełny mineralne częściej są stosowane wewnątrz większych pomieszczeń, na przykład kamienic, w których zmniejszenie powierzchni użytkowej pozwoli na oszczędności kosztów ogrzewania. Jeśli jest taka możliwość, można połączyć wełnę mineralną o grubości 15 i 20 cm.

Wybierając wełnę mineralną, należy się kierować przede wszystkim obowiązującymi przepisami i normami. Skorzystaj z kalkulatora Climowool i znajdź odpowiednią kombinację materiałów.

Ocieplenie wełną mineralną – grubość dostosowana do konstrukcji budynku

Wybierając odpowiednią grubość wełny mineralnej, warto przede wszystkim, najlepiej z pomocą fachowca, przeanalizować wszystkie elementy konstrukcyjne budynku. Nasi eksperci z climowool chętnie doradzą w kluczowych sprawach i pomogą wybrać produkt, który najlepiej się sprawdzi w ociepleniu poszczególnych partii domu lub mieszkania. Dobra termoizolacja to inwestycja, która zwraca się w zredukowanych kosztach ogrzewania, zwiększając wygodę życia. Przydatnym rozwiązaniem będzie nasz kalkulator, który pozwoli Ci sprawdzić Twoje zapotrzebowanie i wybrać najlepszą kombinację produktów.

Sprawdź kalkulator.

Gdzie kupię wełnę mineralną climowool?

Znajdź najbliższego dystrybutora wełny climowool. Skorzystaj z wyszukiwarki.

Jak bezpiecznie pracować z wełną mineralną

Mimo że wełna mineralna jest bezpieczna z punktu widzenia zagrożeń chemicznych, jej drobiny potrafią narazić osoby wykonujące montaż na przykre dolegliwości. Dlatego takie działania jak cięcie wełny mineralnej powinny odbywać się w sposób zgodny z zasadami BHP. Jak się zabezpieczyć przed wełną szklaną podczas pracy? Konieczne jest stosowanie maseczek zabezpieczających i okularów ochronnych. Poza tym niezbędne są rozsądek i wiedza o materiale, z jakim ma się w danym momencie do czynienia. Inne istotne pytanie – jak usunąć wełną szklaną z ubrania? Tu najlepiej sprawdzi się odkurzacz, także w odniesieniu do strojów roboczych.

Wełna mineralna a bezpieczeństwo

Może zdarzyć się sytuacja, że w trakcie pracy nad układaniem izolacji drobinki waty oraz pył znajdą się na skórze lub w oku. W przypadku skóry zaleca się dokładne opłukanie rąk, na przykład zimną wodą, co pozwoli wstępnie usunąć zanieczyszczenia. Potem skórę trzeba dokładnie umyć – tyczy się to również twarzy. Wata szklana w oku może stanowić problem – dlatego tak ważne jest, by w czasie pracy z nią bezwzględnie stosować okulary ochronne o dużej szczelności. Kolejnym aspektem jest docinanie wełny mineralnej. Odradzamy sięganie po jakiekolwiek metody mechaniczne, ponieważ nie są w tym przypadku precyzyjne, a zwiększają generowanie pyłów. Czym ciąć wełnę mineralną podczas układania? Najlepiej sprawdzi się ostry nóż. Warto jeszcze pamiętać, że pomieszczenie podczas cięcia powinno być dobrze wentylowane.

Bezpieczeństwo pracy z wełną mineralną

Ogólne zasady BHP, których należy przestrzegać podczas prowadzenia prac izolacyjnych z wykorzystaniem wełny mineralnej:

  • Należy nosić odzież ochronną, rękawice oraz nakrycie głowy. Podczas cięcia wełny założyć maskę przeciwpyłową.
  • Pracownicy montujący wełnę mineralną powinni nosić luźną odzież ochronną (kombinezon roboczy), nakrycie głowy oraz rękawice.
  • Przy obróbce wełny wskazane jest zabezpieczenie górnych dróg oddechowych maseczką przeciwpyłową.
  • Przy pracy nad głową używać okularów ochronnych.
  • Przy obróbce wełny mineralnej oraz przy pracy wykonywanej nad głową wskazane jest zabezpieczenie oczu okularami ochronnymi, podobnie jak podczas szlifowania betonu czy drewna.
  • Należy dobrze wietrzyć miejsce pracy.
  • Zaleca się również docinać wełnę mineralną ręcznie, np. ostrym nożem, a nie mechanicznie. Docinanie wełny powinno odbywać się w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Zaleca się, aby wełna rozpakowana została bezpośrednio przed jej montażem, celem zminimalizowania powstawania pyłu.
  • Należy dbać o czystość w miejscu pracy. Odpady składować według przepisów.
  • Pomieszczenie, w którym trwają prace, należy utrzymywać w należytej czystości.
  • Zaleca się, aby odpady z wełny usuwać za pomocą odkurzacza, by pył nie unosił się w powietrzu.

 

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.