Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

Buduję dom. Zrób to sam – jak przygotować się do termomodernizacji domu

Climowool | Producent izolacji z wełny szklanej

Zwiększony komfort mieszkania i niższe koszty ogrzewania to tylko niektóre z argumentów przemawiających za termomodernizacją domu. Jest to decyzja na lata, która przynosi wymierne korzyści. Warto przygotować się do tego procesu. Pierwszym krokiem będzie wykonanie analizy lub audytu energetycznego budynku. Należy pamiętać też o formalnościach. Nie mniej istotny będzie wybór materiału do termomodernizacji. W tym zakresie warto skorzystać z pomocy specjalistów marki climowool.

Badanie domu kamerą termowizyjną

W celu ustalenia wad izolacji cieplnej budynku najlepiej skorzystać z badania termowizyjnego. To metoda polegająca na rejestracji ciepła emitowanego przez budynek za pomocą specjalnej kamery termowizyjnej. Dzięki działaniu promieniowania podczerwonego, na kamerze termografu powstaje obraz dokumentujący miejsca przenikania ciepła przez przegrody i rozkładanie się energii cieplnej w danym budynku. Analizując wyniki termowizji, można podjąć skuteczne kroki w kierunku termomodernizacji.

Gdzie można otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu

Nie da się ukryć, że stare budynki bardzo często mają przestarzałe systemy grzewcze, które wpływają nie tylko na utratę ciepła, ale przede wszystkim na zanieczyszczenie powietrza. W celu walki z takim stanem rzeczy powstał program „Czyste Powietrze”, dzięki któremu możliwe jest skorzystania z różnego rodzaju form wsparcia. Beneficjentami dofinansowania termomodernizacji mogą być osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami wybudowanych już domów jednorodzinnych, ale także ci, którzy dopiero uzyskali zgodę na rozpoczęcie budowy. Ponadto można skorzystać z ulgi czy premii termomodernizacyjnej. Więcej na temat dostępnych form dofinansowania termomodernizacji przeczytasz w tym artykule.

Możliwe dofinansowania prac.

Czy ocieplenie domu trzeba zgłaszać?

Ocieplenie budynku ograniczy ucieczkę ciepła, poprawiając tym samym komfort mieszkańców, zmniejszy koszty ogrzewania i podniesie wartość budynku. Wiosna to najlepsza pora na docieplenie domu. Zgłoszenie remontu do urzędu stanowi konieczność w przypadku niektórych prac termoizolacyjnych. Czy także podczas ocieplania ścian zewnętrznych?

Docieplenie domu – pozwolenie czy zgłoszenie?

Jeszcze kilka lat temu docieplanie budynków, których wysokość nie przekraczała 12 m, wymagało zgłoszenia w urzędzie, natomiast w przypadku wyższych budynków konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę. Obecnie nastąpiły pewne zmiany w przepisach. Na mocy obowiązującej od czerwca 2015 r. nowelizacji prawa budowlanego nie zawsze trzeba zgłaszać docieplenie domu. Pozwolenie konieczne jest tylko wtedy, gdy wysokość budynku przekracza 25 m. Jeśli jest mniejsza i mieści się w przedziale 12-25 m, wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Z kolei w przypadku niższych niż 12 m domów, nie trzeba martwić się żadnymi formalnościami. W przypadku planów docieplenia domu, zgłoszenie lub pozwolenie może okazać się zbędne, ponieważ wysokość większości jednorodzinnych budynków nie przekracza 12 m. Wysokie, sięgające powyżej 25 m budynki przed dociepleniem wymagają pozwolenia na budowę. Aby je uzyskać, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Powinno się umieścić w nim dane inwestora, a także adres i rodzaj inwestycji. Do wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty, z których najważniejszy jest projekt budowlany.

Dokumenty potrzebne do zgłoszenia remontu

Przed udaniem się do odpowiedniego urzędu, by zgłosić remont, należy zgromadzić niezbędne dokumenty. Pierwszy krok to pobranie formularza zgłoszenia remontu i skrupulatne wypełnienie go. Należy określić nie tylko rodzaj i zakres przeprowadzanych prac, ale też sposób ich wykonania i termin rozpoczęcia docieplania domu. Zgłoszenie wymaga również oświadczenia o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W niektórych przypadkach potrzebne są też szkice lub rysunki związane z planowaną inwestycją. W przypadku tych ostatnich jednak decyzję o konieczności ich dostarczenia podejmuje urzędnik. Dokumenty potrzebne do zgłoszenia remontu należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie powiatowym co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem prac. Jeśli w tym czasie prezydent miasta lub starosta nie wniesie sprzeciwu, można rozpocząć remont.

Kara za ocieplenie budynku bez zgłoszenia

Co w przypadku niedopełnienia formalności i ocieplenia budynku mimo braku zgłoszenia remontu w urzędzie? Takie zaniedbanie nazywane jest samowolą budowlaną i uznawane za przestępstwo. Decyzję o nim wydaje powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Jej konsekwencje zwykle wiążą się z koniecznością uregulowania opłaty legalizacyjnej. Kara za ocieplenie budynku powyżej 25 m bez zgłoszenia może wynosić od 2500 zł do 5000 zł. Dodatkowo konieczne jest złożenie niezbędnych dokumentów takich jak uzupełnione zgłoszenie oraz inne, wskazane przez urzędnika. W skrajnych przypadkach dochodzi do wydania nakazu rozbiórki budynku. Znacznie częściej jednak remont zostaje zalegalizowany.

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.