Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

Mineralna wełna szklana – zasady magazynowania i utylizacji

Climowool | Producent izolacji z wełny szklanej

Warto wiedzieć, że aby wełna mineralna zachowała swoje wartości, musi być składowana w odpowiednich warunkach. O ile firmy zajmujące się jej sprzedażą nie mają z tym problemu, o tyle użytkownicy indywidualni nie zawsze robią to właściwie. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce w momencie, gdy wełna mineralna została kupiona z wyprzedzeniem, a remont się przedłuża. Co zrobić w takiej sytuacji?

Przechowywanie wełny mineralnej

Należy unikać kupowania wełny mineralnej z dużym wyprzedzeniem. Jeśli jednak znajduje się już na placu budowy, warto zastosować się do następujących zaleceń:

  1. Nie dopuść do zawilgocenia: tego typu wyroby charakteryzuje duża higroskopijność i nasiąkliwość, dlatego należy je szczelnie owinąć folią termokurczliwą (najlepiej dwukrotnie).
  2. Przechowuj ją w odpowiedni sposób: wełna mineralna w rolkach powinna być przechowywana w pozycji poziomej, w pomieszczeniach o niskiej wilgotności.
  3. Zabezpiecz ją przed zniszczeniem: już podczas rozpakowywania produktu zachowaj ostrożność, nie rzucaj paczkami, dzięki temu nie uszkodzisz opakowań i zawartości.

Wymienione działania sprawią, że odpowiednie przechowywanie wełny mineralnej będzie dużo łatwiejsze. W przypadku zamawiania przez internet podczas odbioru przesyłki należy zwrócić uwagę na to, czy materiał izolacyjny nie jest mokry, a także sprawdzić datę produkcji (powinna znajdować się na opakowaniu). W ten sposób można dowiedzieć się, jak długo towar był składowany w innym magazynie. Tego typu izolacje najczęściej dostarczane są na paletach fabrycznie zabezpieczonych folią, którą warto zerwać dopiero w momencie, gdy prace remontowe zostaną rozpoczęte, a po rozpakowaniu umieścić pod dachem, gdzie wełna mineralna będzie bezpieczna z dala od deszczu i śniegu.

Jak długo przechowywać wełnę mineralną?

Nie ma ściśle określonego czasu przechowywania wełny mineralnej, jednak wskazuje się na to, że im krócej jest ona magazynowana w miejscu budowy, tym lepiej. W związku z tym materiału nie należy kupować z dużym wyprzedzeniem. Kluczowe znaczenie ma sposób przechowywania wełny mineralnej. Nieodpowiednie warunki mogą sprawić, że materiał zawilgotnieje, a ocieplona nią powierzchnia, zamiast izolować, stanie się mostkiem termicznym i będzie powodować straty ciepła.

Pakowanie wełny mineralnej Climowool

Produkty w postaci płyt układane są w odpowiedniej ilości do paczek, które opakowuje się folią PE. Produkty w formie rolek są kompresowane dwustopniowo, pakowane są w systemie Multipack (MPS), co ułatwia transport. Każda rolka jest zabezpieczona folią PE oraz cały MPS jest zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi folią termokurczliwą PE.

Magazynowanie wełny mineralnej

Produkty firmy climowool z wełny mineralnej szklanej muszą być magazynowane w fabrycznych (MPS), właściwie oznakowanych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, najlepiej w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu magazynowym. W przypadku magazynowania produktów wystawionych bezpośrednio na działanie promieni słonecznych konieczna jest ochrona paczek przed promieniowaniem UV. Fabrycznie zapakowany MPS można magazynować na otwartej utwardzonej powierzchni magazynowej. Towar nie może być magazynowany bezpośrednio na ziemi. Produkty muszą być chronione przed wpływem czynników atmosferycznych. Po otwarciu opakowania MPS poszczególne opakowania jednostkowe muszą być przechowywane w suchym, zamkniętym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Produkty miękkie zaleca się magazynować w drewnianych lub stalowych klatkach. W przypadku magazynowania bez klatki zaleca się magazynowanie produktów na paletach, do wysokości maksymalnie 2 m, aby uniknąć ewentualnego uszkodzenia w wyniku upadku. Paczki zaleca się magazynować horyzontalnie. Maksymalna wysokość materiału na jednej palecie wynosi 2,1 m. Ponadto zaleca się magazynowanie maksymalnie dwóch palet jedna na drugiej. W przypadku przedłużenia magazynowania, np. zmiany czasu realizacji budowy, należy przykryć je plandekami nieprzemakającymi zabezpieczającymi produkty.

Utylizacja materiałów izolacyjnych

W przypadku wełny mineralnej konieczna jest specjalistyczna utylizacja. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy zrywane są duże ilości zużytej wełny w celu wymiany, jak i niewielkich pozostałości materiału po przeprowadzeniu remontu. Wełny mineralnej nie można po prostu wynieść do śmietnika, ponieważ należy ona do grupy odpadów specjalnych.

Jaki kod odpadu ma wełna mineralna?

Wełna mineralna posiada kod odpadu 17 06 04. Kod odpadu odwzorowuje źródło powstania materiału. Daje też jasną informację na temat jego utylizowania, np. czy zawiera substancje niebezpieczne oraz w jaki sposób go magazynować, aby nie nastąpiła emisja zanieczyszczeń do środowiska. W przypadku firm zajmujących się gospodarowaniem śmieci, kod odpadu jest potrzebny do prowadzenia ewidencji. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku innych materiałów izolacyjnych, niezawierających azbestu i substancji niebezpiecznych. Ze szczegółową klasyfikacją kodów odpadów innych niż wełna mineralna można zapoznać się w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

Gdzie wyrzucić wełnę mineralną?

W pewnych sytuacjach dobrze jest zdać się na specjalistów od utylizacji odpadów. Tak jest w przypadku utylizacji wełny mineralnej. Resztek tego materiału izolacyjnego w szybki, a co najważniejsze legalny sposób, pomagają pozbyć się firmy, które się w tym specjalizują. Nie tylko odbiorą wełnę mineralną, ale zadbają o to, by jej utylizacja przebiegła zgodnie z prawem. Po zamówieniu kontenera na wełnę mineralną nie należy mieszać jej z innymi materiałami budowlanymi, ponieważ cena utylizacji znacznie wzrośnie.

Ile kosztuje utylizacja wełny mineralnej?

Cena utylizacji wełny mineralnej jest uzależniona od wielu czynników. Koszty wahają się w zależności od regionu i czasu wynajmu kontenera na odpady. Cena utylizacji wełny mineralnej będzie niższa, jeśli jej odbiór jest przeprowadzony w granicach miasta, a nie poza nim. Znaczenie ma też, czy jest to jednorazowa, czy wielorazowa usługa. Najczęściej cena utylizacji wełny mineralnej wynosi 70-90 zł/m3. W celu uzyskania dokładnej wyceny należy zwrócić się bezpośrednio do firmy, specjalizującej się w tego typu usługach.

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.