Jak prawidłowo ocieplić strop?

Climowool | Izolacje z wełny mineralnej

Obecne na rynku materiały budowlane pozwalają na taką konstrukcję budynków, które będą proste w wykonaniu, wytrzymałe i jak najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Aby zminimalizować straty ciepła w ogrzewanym budynku, należy ocieplić strop nad najwyższą kondygnacją. W ten sposób ciepło w ogrzewanych poniżej pomieszczeniach utrzyma się dłużej. Położenie termoizolacji na stropie jest dużo tańsze niż ocieplanie połaci dachu. W przypadku gdy poddasze jest nieużytkowe, jest to najlepszy sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku przy możliwie najniższych kosztach.

Czym ocieplić strop na strychu?

Do ocieplenia stropu potrzebne jest ok. 25 cm materiału termoizolacyjnego (może być więcej). Najczęściej używa się dwóch warstw wełny mineralnej (każda po 15 cm). W sytuacji gdy izolowana przestrzeń jest trudno dostępna można wykorzystać również granulat, czyli strzępki wełny. Jeśli nieogrzewane poddasze będziemy chcieli wykorzystać jako tzw. strych, ułóżmy wełnę z rolki  między legarami, a na nich z kolei zamontujmy podłogę (mogą być deski, sklejka, płyta OSB, często tego typu  materiały, które nam pozostały z budowy), która pozwoli tam magazynować nasze „skarby”.

Jak ocieplić strop na poddaszu?

Aby ocieplić strop drewniany, należy ułożyć wełnę mineralną pomiędzy belkami konstrukcyjnymi na całej ich wysokości. Dodatkowo jeśli nie możemy zrobić tego od spodu konstrukcji, należy zamontować w poprzek dodatkowe legary, aby między nimi ułożyć drugą warstwę wełny tak, aby łączna grubość wełny spełniała wymóg współczynnika U Zazwyczaj jest to od 25 do 35 cm materiału termoizolacyjnego. Decydować będzie współczynnik lambda użytej wełny mineralnej 20 cm. Można także osłonić belki od góry, kładąc drugą warstwę izolacyjną – jeśli metraż na to pozwoli, będzie to najbardziej skuteczne rozwiązanie. Jeśli planujesz położenie podłogi na poddaszu, pamiętaj o ułożeniu wełny mineralnej pomiędzy belkami konstrukcyjnymi podłogi.

Jak ocieplić strop betonowy?

Należy ułożyć wełnę mineralną na całej jego powierzchni. Dwie warstwy materiału termoizolacyjnego powinny zostać położone w taki sposób, aby dokładnie do siebie przylegały. Stropy żelbetowy wykazują się dużą bezwładnością jeśli chodzi o transport wilgoci, dlatego stosowanie paroizolacji nie jest konieczne, bardziej jako opcja. Zaleca się natomiast  zastosować folię paroizolacyjną, która będzie ograniczać dyfuzję pary wodnej, szczególnie w sytuacji, gdy strop jest nad pomieszczeniami o zwiększonej wilgotności np. kuchnie, łazienki, pralnie.

 Jakie materiały do ocieplenia stropu?

Ocieplając budynek, warto korzystać ze sprawdzonych, dobrych materiałów, które posiadają deklarację CE i sprawdzoną jakość potwierdzoną opinią zadowolonych inwestorów i wykonawców. Marka climowool oferuje produkty o najlepszych parametrach termoizolacyjnych, poprawiających akustykę i ognioodporność dachów i poddaszy. Produkty climowool chronią środowisko poprzez użycie do produkcji surowca mineralnego, jakim jest kwarc, pozyskiwany głównie z recyklingu opakowań szklanych. Dobrze zaizolowany budynek produktami climowool to też mniejsze zużycie energii a co za tym idzie mniejsza emisja gazów cieplarnianych. W konsekwencji oszczędzamy pieniądze i chronimy nasze środowisko.

 

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.