Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

Jaka grubość wełny? – zasady i dobre praktyki

Climowool | Izolacje z wełny mineralnej

Aktualne normy dotyczące termoizolacji określone przez standard WT 2021 stanowią zbiór wymogów prawnych względem nowych i modernizowanych budynków. Lepsza izolacja budynków przekłada się na ich energooszczędność i obniżenie kosztów eksploatacji. Wprowadzone rozwiązania uwzględniają wpływ na środowisko i są w dużej mierze podyktowane dbałością o ekologię. Dlatego planując termomodernizację, należy najpierw sięgnąć do obowiązujących przepisów. Warto też pamiętać, że grubość pierwszej warstwy wełny mineralnej jest zawsze uzależniona od wysokości krokwi. O obowiązujących przepisach i normach, które musi spełniać izolacja, przeczytasz tutaj.

Jaką grubość wełny wybrać?

Kombinacja grubości wełny mineralnej, którą należy wybrać, zależy od założeń projektowych. Te z kolei muszą spełniać wymagania określone w normach. Są one różne dla różnych przegród:

  1. Do ścian działowych ze względu na parametry akustyczne i odporność ogniową wykorzystuje się wełny o grubości 5 cm, 7,5 cm i 10 cm.
  2. Dla dachów, gdzie norma jest najbardziej rygorystyczna (współczynnik przenikania U nie większy niż 0,15 W / (m2K)), wykorzystuje się wełny o grubościach od 10 cm do 20 cm. Wełnę należy układać w dwóch warstwach, aby uniknąć mostków termicznych (np. takich jak krokiew więźby dachowej). W takich sytuacjach łączna grubość wełny waha się od 25 cm do 35 cm. W przypadku budynku pasywnego wspomniane grubości mogą radykalnie wzrosnąć.
  3. Ściany zewnętrzne mają mniejsze wymagania, jeśli chodzi o ich termoizolacyjność. Współczynnik U nie może być większy niż 0,20 W / m2K. Łączna grubość izolacji, która realizuje wymagania normowe, waha się w przedziale od 20 do 25 cm. Ze względu na różne systemy mocowania okładziny zewnętrznej, może zaistnieć potrzeba, aby wełnę ułożyć w 2 warstwach, np. 15 cm i 10 cm.

Rynek wymusza różnorodność stosowanych grubości materiałów termoizolacyjnych. Oferta climowool jest w stanie zaspokoić większość tych potrzeb. Wybierając wełnę mineralną, należy się kierować przede wszystkim obowiązującymi przepisami i normami. Skorzystaj z kalkulatora climowool i znajdź odpowiednią kombinację materiałów.

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.