Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

Ocieplanie istniejących budynków

Climowool | Producent izolacji z wełny szklanej

Przeprowadzenie ocieplenia budynku ma na celu tzw. termomodernizację, czyli zmniejszenie przenikania ciepła przez ściany, dach i podłogę budynku.  Skutkuje to utrzymaniem odpowiedniej temperatury w budynku zimą, a także zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się latem. Ocieplanie ma więc bezpośredni wpływ na optymalizację kosztów energii zużywanej na ogrzewanie. Wybór odpowiedniej metody ocieplenia budynku jest zatem bardzo istotny w kwestii zwiększenia energooszczędności.

Termomodernizacja jest ważna — dlaczego?

Głównym argumentem przemawiającym za termomodernizacją są znaczne oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Rosnące ceny energii sprawiają, że ma to istotny wpływ na domowy budżet. Ponadto należy uwzględnić także zysk środowiskowy. Zmniejszona emisja dwutlenku węgla i szkodliwych substancji oraz redukcja smogu przekładają się na lepszą jakość powietrza. Jeśli planujesz termomodernizację, możesz skorzystać z licznych dofinansowań m.in. w ramach programu Czyste Powietrze. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie masz opcje.

Jaki materiał termoizolacyjny wybrać?

Mineralna wełna szklana jest niezbędnym elementem ocieplania budynków, ponieważ przez dach ucieka sporo ciepła. Zdobywa ona coraz większą popularność. Jakie są największe zalety stosowania systemów ocieplenia budynków tym sposobem? Przede wszystkim wysoka efektywność. Mineralna wełna szklana stosowana do docieplania budynków charakteryzuje się doskonałymi współczynnikami przewodzenia ciepła, jest odporna na wilgoć, elastyczna, a także, co ważne, bardzo łatwa w obróbce. Mineralna wełna szklana stosowana jest jako izolacja cieplna oraz akustyczna. Dzięki swoim niepalnym właściwościom jest elementem zwiększającym bezpieczeństwo pożarowe. Świetnie sprawdza się jako materiał izolacyjny do stosowania na dachach skośnych, a także poddaszach użytkowych i stropach między legarami. Produkty climowool to doskonałe rozwiązanie dla ocieplenia budynków. Ich parametry techniczne oraz bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła dają pewność zmniejszenia strat ciepła i bezpośrednio wpływają na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku, oraz zapewniają komfort cieplny. Dlatego też przy ocieplaniu budynków należy pamiętać o tym rozwiązaniu.

Ocieplanie domów nowo powstających

W nowo powstających domach ocieplane są ściany zewnętrzne, posadzki, stropy oraz dachy. Zanim rozpocznie się prace izolacyjne na zewnątrz, należy poczekać, aż ściany zewnętrzne takiego budynku będą całkowicie suche. Materiały, z jakich są one wykonane, powinny schnąć przynajmniej kilka miesięcy, najlepiej w sezonie letnim, aby wykonać trwałe i prawidłowe ocieplenie domu. Taki czas schnięcia zagwarantuje w późniejszym czasie brak wilgoci, pleśni czy zagrzybienia pomieszczeń. To samo dotyczy dalszych prac wykończeniowych i ocieplania elementów wewnątrz budynku. Ściany działowe są najczęściej murowane i tynkowane, a stropy – wylewane. Są to tak zwane prace mokre, gdzie do procesu wiązania używane są bardzo duże ilości wody. Tylko całkowite odparowanie wody technologicznej pozwoli na wykonywanie kolejnych prac ocieplenia domu. W związku z powyższym izolacja dachu również powinna nastąpić po odpowiednio długim czasie od zakończenia tych prac budowlanych.

Docieplanie budynków już istniejących

Stosowanie dodatkowego ocieplenia w domach już wybudowanych, najczęściej ze starym, niesprawnym lub mniej sprawnym systemem izolacji, to termomodernizacja. Lepiej zdecydować się na docieplanie domu, a najlepiej – zdemontować dotychczasowe ocieplenie i zastosować nowe, bardziej wydajne materiały izolacyjne. Jest to rozwiązanie dość kosztowne (dodatkowy koszt demontażu, utylizacji), przynoszące jednak najlepsze efekty. Inną, bardziej ekonomiczną możliwością jest wykonanie docieplenia przy zachowaniu istniejącej izolacji i zabudowy. Przy tej metodzie musimy jednak pamiętać, że warstwa nowej wełny nie może stanowić więcej niż 1/3 grubości całej termoizolacji. Oznacza to, że np. możemy dołożyć 10-centymetrową warstwę wełny do już istniejącego 20-centymetrowego docieplenia. W przypadku chęci dołożenia większej grubości trzeba usunąć starą paroizolację. Powstaje w ten sposób grubsza warstwa izolacyjna, stanowiąca lepszą zaporę termiczną i akustyczną. Metoda nałożenia kolejnej warstwy wełny na już istniejące jest skuteczna, jeżeli stan techniczny dachu oraz dotychczasowego systemu docieplenia domu jest wystarczająco dobry. Niezależnie, czy wybierze się pierwszy, czy drugi sposób docieplenia, koszty eksploatacji budynku ulegną znacznemu obniżeniu.

Czy ocieplanie starych budynków ma sens?

Obiekty stawiane wiele lat temu i najczęściej posiadają słabą izolację. Są takie, które nie mają jej wcale, albo mają, ale nie spełnia ona aktualnych wymagań. Co w takiej sytuacji zrobić? Jak wspomniano wyżej, pewnym rozwiązaniem jest pozbycie się wysłużonej izolacji i założenie nowej, aczkolwiek taka operacja to koszty i komplikacje. Ocieplenia domów sprzed lat można też wykonać, nakładając nowy izolator na stary, z zachowaniem właściwych proporcji. Warto pamiętać, że wykonanie odpowiedniej izolacji jest inwestycją, która zwraca się poprzez znaczne oszczędności w przyszłości.

Odpowiednie systemy dociepleń domów

Docieplanie domu jest zadaniem wymagającym i trzeba do niego podejść z dużą dozą ostrożności. Przede wszystkim jednak należy zadbać o to, by wszystkie prace z tym związane bazowały na najlepszych materiałach. Tylko one gwarantują pożądany efekt w postaci niższych wydatków na ogrzewanie oraz ogólnej poprawy komfortu termicznego. Istotnym elementem jest właściwy stosunek ceny do jakości. Marka climowool jest ceniona za dostarczanie wyrobów stojących na doskonałym poziomie technologicznym. Ocieplanie budynku wełną w przypadku nowych obiektów to jedno z najbardziej rozsądnych posunięć, na jakie można się zdecydować. Pozwala bowiem na uzyskanie izolacji efektywnej, a jednocześnie nowoczesnej i ekonomicznej.

Izolacje z wełny mineralnej - producent wełny mineralnej | Climowool

KOMFORT CIEPLNY I ZDROWY DOM NA DŁUGIE LATA!

Poznaj climowool

Obserwuj nas:

Ta strona używa plików cookies w celu podniesienia jakości jej użytkowania. Możesz wyłączyć cookies w swojej przeglądarce.